لری آدلر

 

لری آدلر یکی از موزيسين هاي آمريكايي است، كه معمولا با عنوان يكي از بهترين و متبحرترين نوازندگان سازدهني در دنيا شناخته می شود. آهنگ هاي آدلر را، آهنگسازاني چون Ralph Vaughan Williams ، Malcolm Arnold ، Darius Milhaud و Arthur Benjamin مي ساختند. در طول آخرين مراحل كاري لری آدلر بيشتر به خاطر همكاري با آهنگسازان معروفي چون Sting ، Elton John ، Kate Bush و Cerys Matthews شناخته شده بود.

لری در Baltimore , Maryland در يك خانواده يهودي به دنيا آمد و از دبيرستان Baltimore City فارغ التصيل شد. آدلر سازدهنی را خودش فراگرفت و در سن ۱۴ سالگي، به طور حرفه اي شروع به نواختن سازدهني نمود. بازگرداني نوشته هاي بتهوون براي لری آدلر جايزه به همراه آورد و يك سال بعد، از خانه به نيويورك فراركرد.

بعد از معرفي شدن توسط Rudy Vallee ، آدلر اولين كار تئاتر خود را اجرا نمود و توجه Paul Ash رهبر اركستر را به خود جلب نمود که باعث شد لری بعدا در يك تئاتر درام موزيكال در نقش پسربچه ژنده پوشي كه براي كسب يك پني سازدهنی مي نوازد، بازي کند.

لری آدلر
لری آدلر

از آن جا لری توسط  Florenz Ziegfeld و بعد Lew Leslie (دوباره به عنوان پسربچه ژنده پوش) به كارگرفته شد. در نهايت آدلر كليشه را شكست و در لباس مهماني و با كت و شلوار در فيلم ” بازگشت هاي شاد بسيار ” ظاهر شد و توسط يك تهيه كننده تئاتر انگليسي به نام C.B.Cochran براي بازي در يك نمايش انتقادي به كار گرفته شد.

آدلر در ايالت پادشاهي و امپراطوي بريتانيا به ستاره تبديل شد. جاييكه فروش سازدهني تا بيست برابر بالا رفت و ۳۰۰۰۰۰ نفر در كلوپ هاي علاقه مندان به سازدهنی عضو شدند. آدلر در زمره اولين نوازندگان سازدهني براي اجراي آثار مهمي كه مخصوص اين ساز نوشته شده بود، قرار داشت.

اغلب آثار اختصاصاً براي اجرا توسط لری آدلر نوشته شده اند كه عبارتند از : كنسرت سازدهني و اركست Jean Berger با نام ” Caribbean ”  ، سازدهني و پيانوي Cyril Scott با نامSerenade ، سازدهني و رهبر اركستر Vaughan Williams با نام Romance in D در سال ۱۹۵۲ در نيويورك، اثر Milhaud با نام Suite Anglais در پاريس به سال ۱۹۴۷، كنسرت سازدهني Arthur Benjamin به سال ۱۹۵۳. لری تمامي اين قطعات را بيش از يك بار ضبط نمود .

LarryAdler2(www.HarmonicaHome.Com)
لری آدلر

بعد از آن آدلر قطعاتي كه براي سازهاي ديگر مانند كنسرت ويولن Bach و Vivaldi ، نوشته شده بود را اجرا كرده بود. ديگر آثاري كه به اين طريق با سازدهني از خود بر جاي گذاشت، قطعاتي از Bartók , Beethoven (Minuet in G) , Debussy , Falla , Gershwin (Rhapsody in Blue) , Mozart (slow movement from the Oboe Quartet,  K. 470)  Poulenc , Ravel (Boléro) , Stravinsky & Walton. بودند. دردهه ۱۹۴۰، آدلر و Paul Draper ، رقصنده خوش ذوق آمريكايي ، كار جالب و قابل توجهي را از خود بروز دادند، تور ملي و بين المللي. در زمان McCarthyism ،به دليل اتهام غلط جانبداري از كمونيست و غيرممكن شدن يافتن كار، مجبور به ترك آمريكا گرديد.

LarryAdler3(www.HarmonicaHome.Com)
لری آدلر

لری در سال ۱۹۴۹ به ايالت پادشاهي رفت و در لندن جاييكه باقي زندگي اش را در آن جا سپري نمود، سكني گزيد. اتهام اگرچه بي اساس بود اما باعث ايجاد يك احساس بي اعتنايي عمومي نسبت به آدلر در طول سال هاي ۱۹۵۰ و اوايل ۱۹۶۰ در آمريكا، گرديد. درسال ۱۹۵۳، به خاطر موسيقي فيلم Genevieve، عليرغم ساقط شدن از اعتبار نامش در آمريكا به دليل حضوردر ليست سياه، نامزد دريافت اسكار گرديد.

همچنين آدلر با اثر خود در فيلم فرانسوي  Touchez pas au grisbi موفقيت بسيار بزرگي را نسيب خود نمود. در سال ۱۹۹۴ در هشتادمين سالگرد تولدش، همراه با George Martin ، آلبومي از آهنگ هاي George Gershwin تحت عنوان The Glory of Gershwin، كه در ان آدلر و مارتين Rhapsody in Blue اجرا نمودند. آدلر يك نوازنده و مجري قابل بود به طوركه در كنسرت The Glory of Gershwin،هنگامي كه آهنگ Summertimeرا از اين آلبوم همزمان با پيانو و سازدهني مي نواخت، نشان داد كه پيانيست شايسته اي نيز هست .

LarryAdler4(www.HarmonicaHome.Com)
لری آدلر

 

لری آدلر در كمال آرامش در بيمارستان St Thomas’ واقع در لندن در سن ۸۷ سالگي در۷ آگوست ۲۰۰۱ درگذشت. و جسد لری سوزانده و خاكسترش حفظ گرديد.

ديگر زمينه هاي فعاليت لری آدلر: جداي از فعاليت لری در زمينه موسيقي، آدلر حضور خود را در چندين فيلم مانند ” پياده روهاي لندن” (۱۹۳۸) در نقش busker، به نمايش گذاشت. لری آدلر همچنين به عنوان نامه نويس چيره دست به خاطر مكاتباتش با مجله magazine Private در ايالت پادشاهي به شهرت فراواني دست يافت.

آدلر زندگينامه خود را به سال ۱۹۸۵ تحت عنوان ” الزامي در كار نيست ” نوشت و بعضي اوقات به عنوان منتقد غذا براي Harpers & Queen كار ميكرد. همچنين لری بعضي اوقات در برنامه راديويي Jack Benny براي سرگرم نمودن سربازان معلول در جنگ جهاني دوم ظاهر ميشد.

LarryAdler5(www.HarmonicaHome.Com)
لری آدلر


زندگي شخصي
:

آدلر از خود چهار فرزند،دو نوه و دو نتيجه برجاي گذاشت كه يكي از آن ها پيتر آدلر بود كه رهبري گروهي را تحت عنوان “حركت ” را در دوبلين و ايرلند در اواخر دهه ۶۰ به عهده داشت.

آلبوم The Glory Of Gershwin

 

ارسال شده توسط n-azizi

منبع: خانه سازدهنی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *