توتس تیلمنز

Toots Thielemans

Jean-Baptiste Frédéric Isidor ، Baron Thielemans ( متولد ۲۹ آپریل ۱۹۲۲ در بروکسل) که با نام Toots Thielemans مشهور است، یک موزیسین جاز اهل بلژیک است که به واسطه ی نواختن گیتار و سازدهنی و نیز اجراهای حرفه ای و بی عیب و نقص سوت اش شناخته شده است.

شاید به واسطه ی شناخته ترین آهنگ اش “Bluesette” در ۱۹۶۲ باشد که در میان هنردوستان و منتقدان جاز از او اغلب با عنوان بهترین نوازنده ی سازدهنی جاز یاد می شود.

تیلمنز کارش را با نواختن گیتار شروع کرد. او در سال ۱۹۴۹ به همراه Sidney Bechet, Charlie Parker, Miles Davis, Max Roach و برخی دیگر به یک گروه بداهه نوازی جاز پیوست. در  سال های ۱۹۴۹ و ۱۹۵۰ در تورهای اروپایی همراه با Benny Googman شرکت کرد و نخستین ضبط اش را در پاریس با همکار عضو باندش، نوازنده ی ساکسیفون تنور، Zoot Sims انجام داد. در ۱۹۵۱ با Bobbejaan Schoepen به تور رفتند.

او در سال ۱۹۵۲ به آمریکا مهاجرت کرد، جایی که یکی از اعضای Charlie Parker’s All-Stars بود و با Miles Davis و Dinah Washington کار کرد. او با اشخاصی نظیر Ella Fitzgerald ، Peggy Lee ، The George Shearing Quintet ، Quincy Jones ، Oscar Peterson ، Bill Evans ، Paul Simon ، Billy Joel ، Astrud Gilberto ، Shirley Horn ، Elis Regina و دیگران نواخته و ضبط هایی را داشته است.

01 Jean "Toots" Thielemans.

 

یک استاندارد جاز توسط توت تیلمنز “Bluesette” است، جایی که او از سوت و گیتار در هم صدایی استفاده کرده است. نخستین ضبط ها توسط توتس در ۱۹۶۲ با شعرهایی که Norman Gimbel به آن اضافه کرده بود، آهنگ را به یک موفقیت بزرگ جهانی برای چندین خواننده ی مختلف تبدیل کرد . این قطعه هم چنان بسیار محبوب است و توسط او چندین بار ضبط مجدد شده است و به صورت تجاری بارها در قالب CD چه در ورژن های استادیویی مختاف و چه به صورت زنده و بر روی صحنه، در حالی که نوازندگان در کشورهای مختلف آن را اجرا کرده اند،  پخش شده است.  صدای خاص و استثنائی سازدهنی او در موسیقی فیلم هایی مانند Midnight Cowboy ، Jean de Florette ، Sugarland Express ، The Yakuza ، Turkish Delight ، The Getaway ، French Kiss و در برنامه های تلویزیونی مختلف شامل Sesame Street ، مجموعه تلویزیونی بلژیکی Witse ، مجموعه تلویزیونی کودکان سوئدی با نام Dunderklumpen و مجموعه تلویزیونی هلندی Baantjer نیز شنیدنی است. سوت زدن های حرفه ای او و نوازندگی سازدهنی اش در رادیو Old Spice و پیام های بازرگانی تلویزیون سال هاست که شنیده می شود. در ۱۹۸۳ او با Billy Joel’s در آلبومش با عنوان An Innocent Man در قطعه ای با نام Leave a Tender Moment Alone همکاری کرد. یک سال بعد، او در آهنگ Julian Lennon با نام Too Late For Goodbyes از آلبوم Valotte ظاهر شد. هر دو آلبوم Valotte و An Innocent  Man  توسط Phil Ramone تولید شد.
در دهه ی ۹۰ تیلمنز شروع به کار بر روی پروژه های موضوعی موسیقی جهان کرد. در سال ۱۹۸۸ آلبومی با حال و هوای فرانسوی با عنوان Chez Toots منتشر کرد که در آن قطعه ای با نام Les Moulins De Mon Coeur ( The Windmills of Your Mind ) بود و خواننده ی مهمان Johnny Mathis را معرفی کرد. این CD هم چنان به فروش خوبش ادامه می دهد.
جدای محبوبیتش به عنوان یک موزیسین عالی، او به خاطر فروتنی و تواضع زیادش بسیار دوست داشتنی است.  به طور مثال وی با نام گذاری خودش تحت عنوان “Ket” که در واژه های عامیانه ی بروکسلی به معنای بچه ی خیابانی است، در میان بومیان بلژیکی شهرت خاصی کسب کرده است.او موفق به دریافت دکترای افتخاری مشترک از دانشگاه های Libre de Bruxelles و Vrije Brussel و همچنین کسب لقب Baron از طرف King Albert II از بلژیک شده است.
توتس در سال ۲۰۰۵ نامزد جایزه ی بهترین هنرمند بلژیکی و در اکتبر ۲۰۰۸ توسط موسسه ی پشتوانه ی ملی هنرهای آمریکا مفتخر به دریافت جایزه ی Jazz Masters Fellowship شد.این جایزه به حامیان موسیقی جاز اعطا می شود.

toots2_resize

تاثیرات:

تیلمنز احتمالا تاثیر عمده ای روی Beatles (به ویژه جان لنون) در دوران شروع شکل گیری آن داشته است. جان لنون (گاهی به همراه جورج هریسون) معمولاً به کلوب هایی می رفت که توتس به عنوان یکی از اعضای George Shearing Quintet در آنها اجرا می کرد. در همین ایام (اکتبر ۱۹۵۹) بود که توتس در هامبورگ آلمان با گروه Beatles که هنوز به شهرت نرسیده بودند، اجرا داشت. نوازندگی سازدهنی و صدای عالی گیتار توتس، Lennon  را چنان وسوسه کرد که گیتاری از مارک Rickenbacker تهیه کرد که بعدها به عنوان  “Holy Grail” در میان تمام گیتارهای گروه معروف شد.

آلبوم ها:

The Sound (۱۹۵۵, Columbia)
Man Bites Harmonica (۱۹۵۸, Riverside Records)
Only Trust Your Heart (۱۹۸۸, Concord Records)
Footprints (۱۹۹۱, Universal)
The Brasil Project (۱۹۹۲, BMG)
The Brasil Project vol 2. (۱۹۹۳, BMG)
Compact Jazz (۱۹۹۳, Verve)
East Coast, West Coast (۱۹۹۴, Private Music)
Aquarela do Brasil
(۱۹۹۵, Universal)
Chez Toots
(۱۹۹۸, Windham Hill)
The Live Takes, volume 1
(۲۰۰۰, Quetzal records)
Hard to Say Goodbye, the very best of Toots Thielemans (۲۰۰۰, Universal)
Toots Thielemans & Kenny Werner (۲۰۰۱, Universal)
One More for the Road (۲۰۰۶, Verve)
Live at the North Sea Jazz Festival, 1980


MI0002080791

یک دیدگاه برای “توتس تیلمنز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *